Ramowy regulamin koła gospodyń wiejskich

§ 1

  1. Koło Gospodyń Wiejskich jest dobrowolną, samorządną i niezależną od organów administracji państwowej oraz państwowych i społecznych jednostek organizacyjnych, organizacją społeczno-zawodową rolników.

  2. Koło Gospodyń Wiejskich stanowi wyodrębnioną i autonomiczną jednostkę organizacyjną Kółka Rolniczego i posiada swoją reprezentację we wszystkich jego statutowych organach.

  3. Koło Gospodyń Wiejskich działa na podstawie uchwalonego przez siebie regulaminu, poprzez wybierane w sposób demokratyczny organa, a także określa w sposób samodzielny, w ramach obowiązujących przepisów prawa, zakres i formy swojej działalności.

  4. Koło Gospodyń Wiejskich uczestniczy w kształtowaniu i realizacji polityki rolnej i społecznej Państwa na rzecz postępu gospodarczego, społecznego, socjalnego oraz kulturalnego i oświatowego wsi.

  5. Koło Gospodyń Wiejskich tworzą członkinie Kółka Rolniczego.

  6. Członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich mogą być również inne mieszkanki wsi i osoby związane charakterem swej pracy ze środowiskiem wiejskim.


§ 2

  1. Kobiety - w liczbie minimum 10, deklarujące chęć zorganizowania Koła Gospodyń przyjmują regulamin i wybierają władze.

  2. Powstanie nowego Koła Gospodyń Wiejskich zgłasza się do Zarządu Kółka Rolniczego i Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.


§ 3

  1. We wsi, w której nie istnieje Kółko Rolnicze może być założone samodzielne Koło Gospodyń Wiejskich.

  2. Samodzielne Koło Gospodyń Wiejskich działa na podstawie regulaminu rejestrowanego w Wojewódzkim Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.


§ 4

  1. Celem Koła Gospodyń Wiejskich jest w szczególności:

  • obrona praw, reprezentowanie interesów i działanie na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet wiejskich i ich rodzin,

  • inicjowanie i podejmowanie różnorodnych działań na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet, udzielanie pomocy kobietom w wykonywaniu przez nie obowiązków matki, obywatelki, gospodyni i producentki,

  • prowadzenie wśród kobiet wiejskich działalności społeczno-wychowawczej, oświatowo-kulturalnej, w zakresie poprawy warunków socjalno-bytowych rodzin wiejskich, upowszechniania postępu w rolnictwie i gospodarstwie domowym oraz poprawy stanu ochrony zdrowia i opieki społecznej mieszkańców wsi.

  1. Koło Gospodyń Wiejskich korzysta z pomocy organizacyjno-instruktażowej, finansowo-gospodarczej i prawnej kółek rolniczych i ich jednostek gospodarczych oraz Związków Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, a także z różnych form pomocy służb rolnych, branżowych i specjalistycznych, organizacji spółdzielczych, współpracuje z ośrodkiem "Nowoczesna Gospodyni", wojewódzkim ośrodkiem postępu rolniczego i innymi jednostkami pracującymi na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego i kulturalnego wsi.


§ 5

Koło Gospodyń Wiejskich może inicjować, organizować i prowadzić działalność gospodarczą, socjalną i handlową w zakresie określonym w statucie kółka rolniczego lub regulaminie KGW, na zasadach przewidzianych w przepisach wykonawczych do ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników z dnia 08.10.1982 r. oraz innych przepisach.


§ 6

W celu wykonania swoich zadań Koło Gospodyń Wiejskich:

  1. Reprezentuje potrzeby oraz broni zawodowych i społecznych interesów kobiet wiejskich i ich rodzin przedkładając organom administracji państwowej, państwowym i społecznym jednostkom organizacyjnym oraz organizacjom spółdzielczym i innym organizacjom powołanym do wykonywania zadań na rzecz rolnictwa i mieszkańców wsi swoje stanowisko w postaci opinii, wniosków i żądań dotyczących problemów społeczno-gospodarczych, socjalno-bytowych i kulturalnych wsi.

  2. Uczestniczy w konsultacji, opiniowaniu lub opracowywaniu programów oraz projektów aktów prawnych dotyczących spraw rodziny wiejskiej, warunków ich życia i pracy.

  3. Uczestniczy w opracowywaniu planów społeczno-gospodarczych w części dotyczącej rolnictwa i wsi.

  4. Bierze udział w negocjacjach oraz w ciałach doradczo-konsultacyjnych przy organach administracji i władzy państwowej w sprawach dotyczących kobiet wiejskich i ich rodzin.

  5. Występuje do władz i instytucji oraz współdziała i organizuje działalność na rzecz polepszenia warunków życia, rozwoju, wychowania, kształcenia i wypoczynku dzieci i młodzieży wiejskiej, a zwłaszcza w zakresie rozwoju i usprawnienia działalności placówek opiekuńczo-wychowawczych dla dzieci, działalności szkoły i pracy pozaszkolnej z młodzieżą.

  6. Współdziała i organizuje pomoc rodzinie w wypełnianiu jej funkcji opiekuńczo-wychowawczych oraz oddziaływuje na kształtowanie właściwych stosunków międzyludzkich w rodzinie i środowisku.

  7. Uczestniczy w rozwijaniu i unowocześnianiu produkcji rolniczej w gospodarstwach indywidualnych oraz działa na rzecz ulżenia i pomocy producentkom w wykonywaniu ich obowiązków zawodowych. Rozwija różnorodne formy współdziałania i współzawodnictwa produkcyjnego oraz pomocy sąsiedzkiej.

  8. Działa na rzecz podnoszenia społecznej rangi pracy kobiet w rolnictwie, oddziaływuje na kształcenie etyki zawodowej oraz współdziała w sprawach podnoszenia kwalifikacji zawodowych i ogólnych kobiet, a także organizuje kobiety do udziału w pracy oświatowej na wsi.

  9. Występuje z wnioskami i działa na rzecz upowszechniania racjonalnych metod prowadzenia gospodarstwa domowego i żywienia rodzin, doskonalenia funkcjonowania placówek handlowych i usługowych, poprawy zaopatrzenia rynku, kształtowania właściwych cen oraz jakości produktów i usług.

  10. Występuje i współdziała w sprawach poprawy warunków ochrony zdrowia mieszkańców wsi, w tym zwłaszcza matki i dziecka, podnoszenia kultury zdrowotnej środowiska wiejskiego oraz stanu higieniczno-sanitarnego i wyglądu estetycznego wsi.

  11. Inicjuje i podejmuje działania na rzecz zabezpieczenia socjalnego mieszkańców wsi oraz współuczestniczy w rozpoznawaniu i zaspokajaniu potrzeb ludzi starszych, chorych, niepełnosprawnych a także rodzin wielodzietnych, niepełnych i znajdujących się w najtrudniejszych warunkach życiowych.

  12. Podejmuje działania w zakresie zwiększenia udziału rolników i członków ich rodzin w lecznictwie uzdrowiskowym.

  13. Inicjuje i współdziała w rozwoju i upowszechnianiu kultury na wsi, w zwiększaniu uczestnictwa ludności wiejskiej w życiu kulturalnym, w kultywowaniu folkloru, rękodzieła i sztuki ludowej.

  14. Współdziała w rozwijaniu aktywności sportowo rekreacyjnej i turystycznej mieszkańców wsi.

  15. Uczestniczy w kształtowaniu społeczno-obywatelskich i patriotycznych postaw kobiet wiejskich i mieszkańców wsi.

  16. Inicjuje i podejmuje działania służące przywracaniu i utrwalaniu spokoju społecznego, ładu i porządku oraz podnoszeniu kultury życia na wsi.

  17. Przeciwdziała i zwalcza objawy patologii społecznej jak: pijaństwo i alkoholizm, narkomanię i pasożytnictwo społeczne, niegospodarność, kumoterstwo, łapownictwo itp. 

  18. Uczestniczy w sprawowaniu kontroli społecznej w zakresie funkcjonowania jednostek obsługi wsi i rolnictwa.

  19. Wnosi sprzeciw w stosunku do stanowiska bądź decyzji organów administracji państwowej bądź jednostek organizacyjnych i organizacji, jeśli zawarte w nich rozstrzygnięcia dotyczące spraw kobiet wiejskich i ich rodzin są niezgodne z przepisami prawa lub niesłuszne.

  20. Inicjuje, organizuje i prowadzi działalność:

a) gospodarczą w zakresie ......................................................................................................

    .............................................................................................................................................

b) socjalną w zakresie .............................................................................................................

    .............................................................................................................................................

c) handlową w zakresie ..........................................................................................................

          .............................................................................................................................................

  1. Współdziała z organizacjami politycznymi, młodzieżowymi, spółdzielczymi, samorządem rolniczym i terytorialnym w sprawach służących wsi i rolnictwu.


§ 7

Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich maja prawo:

  1. Uczestniczyć w zebraniach Koła Gospodyń i Kółka Rolniczego z głosem decydującym.

  2. Wybierać i być wybieranymi do władz koła, Kółka Rolniczego a także do organów organizacji rolników, kółek stopnia wyższego, bądź innych organizacji spółdzielczych tworzonych przez Kółka Rolnicze.

  3. Korzystać z pomocy Koła Gospodyń Wiejskich, Kółka Rolniczego oraz związków rolników, kółek i organizacji rolniczych w ochronie swych praw w przypadkach ich naruszania przez administrację lub instytucje obsługi rolnictwa i wsi.

  4. Korzystać z doradztwa fachowego, pomocy prawnej i socjalnej oraz urządzeń kulturalnych istniejących w organizacji kółek rolniczych.

  5. Wnioskować w sprawach kierunków i zakresu działalności Koła, Kółka Rolniczego, Spółdzielni Kółek Rolniczych i związków rolników, kółek i organizacji rolniczych.

  6. Uczestniczyć w podziale nadwyżki bilansowej Kółka Rolniczego, jeżeli prowadzi ono działalność gospodarczą.


§ 8

Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich nie będące członkiniami Kółka Rolniczego nie korzystają z praw statutowych Kółka Rolniczego.


§ 9

Do obowiązków członkiń Koła Gospodyń Wiejskich należy:

  1. Branie czynnego udziału w działalności Koła Gospodyń Wiejskich i Kółka Rolniczego.

  2. Przestrzeganie postanowień statutu Kółka Rolniczego i regulaminu Koła Gospodyń Wiejskich oraz uchwał organów związków rolników, Kółek i organizacji rolniczych.

  3. Uiszczanie składki członkowskiej.

  4. Dbanie o stały rozwój oraz dobro Kółka Rolniczego i Koła Gospodyń Wiejskich oraz ich związków.


§ 10

  1. Przyjmowanie, skreślanie i wykluczanie członkiń należy do kompetencji walnego zebrania Koła Gospodyń Wiejskich.

  2. Skreślanie osoby z listy członkiń Koła Gospodyń Wiejskich następuje na skutek:

  3. wystąpienia z koła,

  4. wykluczenia w przypadku nie wywiązywania się członkini z obowiązków regulaminowych,

  5. zgonu członkini.

  1. Wykluczonej lub skreślonej członkini przysługuje prawo odwołania się od uchwały ogólnego zebrania Koła Gospodyń Wiejskich do walnego zebrania kółka rolniczego lub gminnego związku rolników, kółek i organizacji rolniczych, jeśli w danej wsi nie ma kółka rolniczego.


§ 11

  1. Władzami Koła Gospodyń Wiejskich są:

  2. walne lub ogólne zebranie członkiń koła gospodyń wiejskich,

  3. zarząd,

  4. komisja rewizyjna.

  1. Kadencja wybranych władz trwa 4 lata.


§ 12

  1. Walne zebranie jest najwyższą władzą Koła Gospodyń Wiejskich.

  2. Walne zebranie odbywa się przed walnym zebraniem Kółka Rolniczego:

  • sprawozdawczo-wyborcze co 4 lata,

  • sprawozdawczo-programowe co roku.

  1. Walne zebranie zwołuje zarząd koła.

  2. Z inicjatywy zarządu na wniosek co najmniej 1/3 liczby członkiń koła lub komisji rewizyjnej albo na pisemne żądanie właściwego związku rolników, kółek i organizacji rolniczych zwołuje się nadzwyczajne walne zebranie , które odbywa się w ciągu 2 tygodni od daty złożenia wniosku.

  3. W przypadku jeśli walne zebranie nie dojdzie do skutku z powodu wymaganej liczby członkiń koła, w następnym wyznaczonym terminie jest ono władne do podejmowania uchwał, jeśli uczestniczy w nim co najmniej 1/3 członkiń. Odstęp czasu pomiędzy kolejnymi terminami tych zebrań nie może być dłuższy niż cztery tygodnie.

  4. W walnym zebraniu z głosem decydującym uczestniczą wszystkie członkinie Koła Gospodyń Wiejskich oraz z głosem doradczym osoby zaproszone.

  5. Uchwały na walnym zebraniu zapadają zwykłą większością głosów.

  6. Wybory zarządu i delegatek koła odbywają się w głosowaniu tajnym, chyba, że zebranie jednomyślnie postanowi inaczej.

  7. Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich zbierają się na zebraniach okresowych, organizowanych w zależności od potrzeb.


§ 13

Do kompetencji walnego zebrania Koła Gospodyń Wiejskich należy:

  1. uchwalanie regulaminu Koła Gospodyń Wiejskich,

  2. rozpatrzenie i przyjęcie sprawozdania z działalności koła,

  3. ocena działalności zarządu, komisji rewizyjnej Koła Gospodyń Wiejskich oraz zespołów problemowych,

  4. uchwalenie planu działalności koła,

  5. wybór i odwołanie zarządu i komisji rewizyjnej Koła Gospodyń Wiejskich,

  6. przyjmowanie, skreślanie i wykluczanie członkiń,

  7. wybór i odwołanie przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich w organach kółek rolniczych: zarządzie, komisji rewizyjnej oraz organach związków rolników kółek i organizacji rolniczych,

  8. wybór delegatek na zjazd Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych,

  9. zatwierdzenie regulaminu i planu pracy komisji rewizyjnej Koła Gospodyń Wiejskich,

  10. przyjmowanie sprawozdań swoich przedstawicielek o ich działalności w organach Kółka Rolniczego, SKR, związków rolników, kółek i organizacji rolniczych oraz innych organizacji,

  11. wybór przodownic zespołów problemowych wg potrzeb i zainteresowań członkiń np. do spraw:

  • upowszechniania postępu w gospodarstwie rolnym i przyzagrodowym,

  • unowocześniania organizacji pracy w gospodarstwie domowym i krzewienia oświaty w tej dziedzinie,

  • organizowania pomocy rodzinie w wypełnianiu jej funkcji opiekuńczo-wychowawczych,

  • upowszechniania oświaty zdrowotnej i pomocy społecznej,

  • organizowania działalności kulturalno-oświatowej i artystycznej, turystyki i sportu,

  1. dysponowanie majątkiem Koła Gospodyń Wiejskich,

ł)  uchwalanie wniosków w sprawie wykorzystania środków społecznych i publicznych, celem przedłożenia ich na walnym zebraniu Kółka Rolniczego oraz ogólnowiejskim zebraniu rolników,

  1. rozpatrywanie odwołań członkiń od decyzji zarządu Koła Gospodyń Wiejskich,

  2. uchwalanie wniosków na walne zebranie Kółka Rolniczego i Gminny Zjazd Delegatów Kółek i Organizacji Rolniczych oraz zebrania ogólnowiejskie,

  3. przygotowanie wniosków o odznaczenia i wyróżnienia dla kobiet wiejskich,

  4. przyznawanie tytułu Honorowej Przewodniczącej Koła osobie szczególnie zasłużonej, która przez wiele lat pełniła funkcje przewodniczącej Koła,

  1. podejmowanie uchwał w sprawie rozwiązania Koła Gospodyń Wiejskich.


§ 14

  1. Działalnością Koła Gospodyń Wiejskich kieruje zarząd, w liczbie od 4-7 członkiń.

  1. Liczbę członkiń zarządu ustala walne zebranie Koła Gospodyń Wiejskich.

  2. Zarząd ze swego grona wybiera:

  • przewodniczącą,

  • wiceprzewodniczącą,

  • skarbnika,

  • sekretarza

  1. W skład zarządu wchodzą przewodniczące zespołów problemowych.


§ 15

  1. Posiedzenia zarządu odbywają się w miarę potrzeby, co najmniej jeden raz w kwartale.

  2. Uchwały zarządu Koła Gospodyń Wiejskich mogą być podejmowane przy obecności co najmniej połowy członkiń zarządu.

  3. Uchwały zarządu zapadają zwykłą większością głosów. W razie równej liczby głosów przeważa głos przewodniczącej.


§ 16

Do zakresu działania zarządu Koła Gospodyń Wiejskich należy:

  1. Kierowanie działalnością Koła Gospodyń Wiejskich.

  2. Reprezentowanie interesów Koła Gospodyń Wiejskich i wsi wobec zarządu Kółka Rolniczego, spółdzielni kółek rolniczych, związków, kółek i organizacji rolniczych oraz instytucji i organizacji.

  3. Zwoływanie zebrań Koła Gospodyń Wiejskich.

  4. Opracowywanie projektów planów pracy koła oraz sprawozdań  z realizacji planów rocznych i przedkładanie ich do zatwierdzenia na zebraniach koła.

  5. Przedkładanie zatwierdzonego planu pracy i sprawozdania z działalności Koła Gospodyń Wiejskich zarządowi kółka rolniczego, spółdzielni kółek rolniczych oraz gminnemu związkowi rolników, kółek i organizacji rolniczych lub WZRKiOR (dotyczy § 3 pkt. 2).

  6. Składanie sprawozdań o wykonaniu zaleceń komisji rewizyjnej Kółka Rolniczego - Koła Gospodyń Wiejskich.

  7. Prowadzenie dokumentacji pracy koła (roczne plany pracy, sprawozdania z działalności - protokoły z zebrań i posiedzeń zarządu i zespołów problemowych, ewidencja członkiń i składek członkowskich oraz posiadanego majątku rzeczowego, dokumentacja finansowa z działalności gospodarczej lub innej).

  8. Nadzór nad kroniką Koła Gospodyń Wiejskich.

  9. Zarządzanie majątkiem społecznym Koła Gospodyń Wiejskich w zakresie ustalonym uchwałą walnego zebrania koła.

  10. Podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących Koła Gospodyń Wiejskich, a nie zastrzeżonych do kompetencji innych organów koła.


§ 17

  1. Komisja rewizyjna jest organem kontrolnym Koła Gospodyń Wiejskich.

  2. Decyzja o wyborze komisji rewizyjnej Koła Gospodyń Wiejskich należy do walnego zebrania, które ustala również liczbę członkiń komisji.

  3. Komisja rewizyjna wybiera ze swego składu przewodniczącą.


§ 18

  1. Do zakresu działania komisji rewizyjnej Koła Gospodyń Wiejskich należy:

  • prowadzenie kontroli całokształtu działalności Koła Gospodyń Wiejskich,

  • kontrola pracy zarządu Koła Gospodyń Wiejskich i przestrzeganie przez członkinie obowiązków regulaminowych,

  • przedkładanie na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym Koła Gospodyń Wiejskich sprawozdania z kontroli działalności koła,

  • przedkładanie na dorocznych zebraniach Koła Gospodyń Wiejskich informacji i wniosków pokontrolnych.

  1. Komisja rewizyjna działa na podstawie regulaminu zatwierdzonego przez walne zebranie Koła Gospodyń Wiejskich.

  2. Komisja rewizyjna ma prawo wnioskowania o zwołanie nadzwyczajnego walnego zebrania lub posiedzenia zarządu koła.


§ 19

  1. Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich regulują składkę członkowską w wysokości przewidzianej statutem Kółka Rolniczego, od której KGW odprowadza do Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych składkę członkowską w wysokości ustalonej przez walne zebranie Kółka Rolniczego.

  2. Walne zebranie Koła Gospodyń Wiejskich może ustalić dodatkową składkę członkowską z przeznaczeniem w całości na cele koła.


§ 20

  1. Majątek społeczny Koła Gospodyń Wiejskich powstaje z:

  2. składek członkowskich,

  3. środków uzyskanych z działalności gospodarczej i innej,

  4. dotacji i innych wpływów.

  1. Fundusze Koła Gospodyń Wiejskich są gromadzone w banku spółdzielczym na książeczce PKO lub na wydzielonych rachunkach SKR lub GZRKiOR.


§ 21

Koło Gospodyń Wiejskich posiada podłużny stempel zawierający napis: Koło Gospodyń Wiejskich wraz z nazwą siedziby, urzędu pocztowego z kodem oraz województwa.


§ 22

Inne sprawy organizacyjne nie ustalone w regulaminie reguluje statut Kółka Rolniczego.



* * *